Газгольдер – це резервуар із сталевих листів, покритий епоксидною фарбою, основне призначення якого – зберігання ЗВГ (або інших газів) та його регазифікація для подальшої подачі споживачам трубопроводом. Газгольдери можуть використовуватись як на промислових об’єктах, так і в приватних будинках. Оскільки газові прилади потребують особливої уваги з метою безпеки, резервуари з газовими сумішами пропану та бутану мають бути обладнані автоматичними системами контролю безпеки. Це забезпечує контроль за тиском газу в балоні, його розподілом і кількістю палива, що залишилося. При необхідності газ можна самостійно перекрити будь-якої миті, хоча це необхідно для підтримки працездатності всієї системи.
До газового приладу слід додати:
- залізобетонна плита, яка є фундаментом резервуара;
- аварійний клапан для скидання тиску в резервуарі;
- редуктор тиску для забезпечення необхідного тиску газу в системі;
- форсунки та заправні клапани для заправки;
- клапани, необхідні для зливу конденсату;
- манометр та датчик рівня газу в газовому балоні.
Принцип роботи газгольдера
Газгольдер – принцип роботи газового балона дуже простий. Зріджений газ закачується в бочку, поступово випаровується, і газова суміш накопичується у верхній частині резервуара, звідки її забирають для споживання. Тому дуже важливо дотримуватися двох основних правил при встановленні та заповненні резервуарів Резервуари не повинні бути заповнені більш ніж на 85%, а під час встановлення необхідно уважно стежити за тим, щоб вони не охолонули до температури менш як 0°C.
Ємність газгольдера та види
В даний час існують:
- Надземні,
- Підземні
- Мобільні газові ємності.
Останні не підходять для опалення великих та середніх приватних будинків протягом усього опалювального сезону через невеликий об’єм.
Наземні газгольдери, розраховані на холодні українські зими, потребують додаткової ізоляції. Це з тим, що низькі температури уповільнюють процес ре-газифікації газу та порушують роботу котельного устаткування та інших газових приладів. Крім того, такий великий виріб складно вписати у ландшафтний дизайн приватного двору. У кліматичних умовах нашої країни ідеальним варіантом обслуговування індивідуальних чи колективних споживачів є підземний резервуар. Саме таке розташування гарантує захист від холоду, додаткову безпеку та постійний тиск газу.
Можна вибративертикальний або горизонтальний газовідвід, причому другий варіант установки є найпоширенішим.
Завдяки горизонтальному розташуванню поверхня випаровування газу досить велика для розміщення навіть найбільших установок, що унеможливлює встановлення додаткових випарників і дозволяє значно заощадити на газифікації. Крім того, процес встановлення горизонтальної бочки набагато дешевше, ніж процес встановлення вертикальної бочки.
Як вибрати газгольдер?
Насамперед потрібно визначити, який обсяг газгольдера вибрати. Рекомендується встановлювати газгольдери з високою горловиною, оскільки важливо враховувати, що за наявності високого рівня ґрунтових вод завжди існує ймовірність затоплення, що може призвести до виходу з експлуатації всієї системи. Важливим критерієм при виборі газгольдер є його місткість. Правильний вибір розміру та обсягу, може скоротити кількість необхідних дозаправок, що значно заощадить ваш час та бюджет. Середній розрахунок річного споживання газу для певної площі будинку надає такі значення:
- Для будинку площею до 100 м2 потрібно 2000-3000 кубометрів.
- До 150 м2-3500-4500 кубометрів
- До 200 м2-5000-6000 кубічних метрів
- До 300 м2-8000-9000 кубічних метрів.
У разі досить 1-2 заправок на рік, що знижує витрати на обслуговування устаткування.
Встановлення газгольдера у приватний будинок: Основні правила
Фото: Установка газгольдера
Сучасні моделі газгольдерів мають певний об’єм і можуть бути вертикальними або горизонтальними, наземними або підземними. Незалежно від обраного варіанту, варто пам’ятати, що при розміщенні резервуара в просторі необхідно дотримуватися мінімальної відстані від інших об’єктів, таких як:
- 20 м від будинку для наземних бочок та 10 м для підземних бочок,
- 3,5 м від підземної тепломережі та каналізації,
- Колодязі підземних комунікацій не повинні перевищувати 5 м,
- Резервуари категорій 4 та 5 повинні знаходитись на відстані 10 м під землею, на відстані 5 м, в межах пішохідної доступності від вулиці,
- Трансформаторні підстанції, трансформаторні підстанції, лінії електротранспорту, джерела води – на відстані до 15 м.
Детальніше в останньому оновленні ЗАКОН УКРАЇНИ Про альтернативні джерела енергії
Важливим критерієм при виборі ділянки для розміщення газгольдера є вільний доступ спецтехніки для заправки балонів. Максимальна відстань від точки заправки до автомобіля не повинна перевищувати 30-50 м. Різні моделі автомобілів можуть мати труби різної довжини.
Газгольдер для приватного будинку
На сьогодні, купити газгольдер для приватного будинку дуже актуальна витівка, особливо на території де немає прямого підведення газу. Встановлення газгольдера у приватний будинок дозволяє створювати автономні системи газопостачання, перевагами яких є комфорт та надійність. Останні моделі таких пристроїв від провідних виробників є високоякісним обладнанням, що відповідає всім стандартам безпеки. Це дуже важливо при транспортуванні, доставці та зберіганні небезпечних видів палива, таких як зріджені гази.
Встановлення газгольдера в приватному будинку включає розміщення цих підземних резервуарів і газопроводів у загальних селищах авто котелень або котелень на приватній території. Такий спосіб установки використовується для безпеки навколишніх у разі виникнення надзвичайної ситуації. Крім того, з цією ж метою газгольдери встановлюються в котлованах, виритих на відстані не менше 10 метрів від найближчої житлової споруди. Розмір такого котловану завжди залежить від обсягу пристрою. У процесі установки неминуче заливається бетонна основа резервуара, щоб він стояв на своєму місці. Ця якісна основа необхідна як для безпеки газгольдера, так і для зручності використання зрідженого газу, що подається під постійним тиском у котельню.
Крім котловану та бетонної основи, встановлення резервуара для зберігання ключів передбачає наявність впорядкованого вільного простору, необхідного для під’їзду транспорту. Оскільки газгольдер для опалення приватного будинку необхідно регулярно заповнювати зрідженим газом, установка має бути обладнана спеціальними шляхами руху транспорту для доставки газу для газгольдера. При цьому під’їзна дорога має бути зручною та безпечною.
Зверніть увагу, що всі роботи, пов’язані із встановленням газгольдерів, повинні виконуватись професійними фахівцями та компаніями, які мають ліцензії та допуски на надання подібних послуг. При цьому повинні дотримуватись усіх відповідних стандартів та вимог, що пред’являються до цих систем. Їхнє ретельне виконання забезпечить надійну та безпечну експлуатацію.
Оскільки виробництво біогазу при бродінні біогазових установок піддається коливанням, важливим елементом установки є сховище біогазу та газоприймач. Він компенсує стрибки виробництва у біогазовій установці та оптимізує постачання установок електро- та теплопостачання тим кількістю біогазу, яке необхідне для постійної, безперебійної роботи.
Газгольдери для біогазу
За типом установки для біогазу ділять на:
- внутрішні
- зовнішні газгольдери,
У свою чергу, вони працюють у різних зонах тиску:
- газосховище низького,
- середнього
- високого тиску.
Залежно від конструкції газгольдери вбудовуються безпосередньо в основну ферментацію біогазової установки, резервуари вторинної ферментації та склади віолінту після біогазової установки.
Газгольдер монтаж
Газгольдери можуть бути встановлені зовні, окремо від основного виробництва. Для забезпечення безпечної експлуатації газгольдери повинні бути герметичними та стійкими до впливу тиску, ультрафіолету, температури та погодних умов.
Об’єм складу біогазу повинен бути н складати не менше чверті добового виробництва біогазової установки.
н складати не менше чверті добового виробництва біогазової установки.
н составлять не менее четверти суточного производства биогазовой установки.
н становити щонайменше чверті добового виробництва біогазової установки.
н составлять не менее четверти суточного производства биогазовой установки.
Крім того, резервуар для бензину має бути оснащений системою, здатною компенсувати непереборні зміни тиску.
Важливим елементом біогазової установки є аварійний пальник, який необхідний для усунення надлишкової потужності біогазової установки або для підтримки роботи установки з виробництва ЗІ.
Розрізняють сховища газу
- низького,
- середнього,
- високого тиску.
При цьому сховища біогазу низького тиску є найпоширенішим вибором із надлишковим тиском до 30 мілібар. Це напівсферичні резервуари із спеціальних матеріалів, які мають відповідати передбаченим вимогам безпеки.
Газгольдери високого тиску дозволяють зберігати біогаз у сталевих резервуарах та балонах високого тиску при тиску від 5 до 250 бар.
Газоприймач, вбудований у косу резервуара для зберігання біологічних добрив після біогазової установки, виконаний у вигляді водонепроникної мембрани. Цей кожух прикріплений до верхнього кінця кожної камери установки, а для кращої стабілізації в незаповненому стані встановлена опорна рама.
Ці газові камери мають два шари захисних мембран. В область між шарами мембран через повітродувку подається повітря, яке утримує верхню мембрану дома.
Такі сховища біогазу найчастіше встановлюються на біогазових станціях.
Зберігання газу в газгольдерах
Зовнішній газгольдер – зовнішні системи зберігання газу в біогазових установках працюють так само, як і збудовані газові сховища, і складаються з безлічі захисних мембранних куль, які є водонепроникними. Їх перевагою є можливість більш точного вимірювання концентрації метану у біогазі, що виробляється. Недоліком зовнішніх газгольдерів є те, що вони займають додатковий простір та мають окрему конструкцію.
Об’єм сховища біогазу повинен бути точно узгоджений з іншими елементами конструкції біогазової установки, щоб забезпечити оптимальну продуктивність біогазової установки. Ще при зберіганні потрібно враховувати швидкість вітру місця де буде зберігатися газ.
Наскільки безпечний газгольдер?
Коли йдеться про зберігання зріджених газових сумішей, людей лякають. Йдеться про велику кількість газу, який може швидко проникнути в приміщення, та про високий тиск у газосховищі. Звичайно, обидві ці умови можуть бути ризикованими. Але загалом автоматичні газгольдери – дуже безпечні споруди, і не випадково вони широко використовуються в Європі та Азії вже майже сторіччя. Давайте об’єктивно розглянемо ризики та безпеку цих сховищ.
1.Високий тиск
Зріджений газ (LPG) завжди знаходиться під тиском у балонах для газу. Це забезпечує стабільну рівновагу між газовою та рідкою фазами. Таким чином, газ безперебійно подається до обігрівачів, плит, водонагрівачів і т.д.
Відомо, що будь-який резервуар може розірватись через надмірний внутрішній тиск. Однак це не стосується нових газових балонів, що пройшли сертифікацію.
Виробники випробовують кожен балон на тиск до 25 бар.
Для додаткової безпеки резервуари оснащені запобіжними клапанами, які спрацьовують при тиску 16 бар. Це означає, що тиск у газовому корпусі не може досягти максимально допустимого.
У цьому випадку зріджений газ, що перекачується, зазвичай створює всередині резервуару тиск всього від 3 до 6 бар. Це дуже мало в порівнянні з випробувальним тиском.
Тому за нормальної роботи газовий корпус не розірветься.
Вибух газгольдера: коли це може статися?
У разі серйозного порушення правил експлуатації газовий утримувач може розірватись. Що потрібно зробити, щоб газгольдер був на 100% безпечний?
- Переповнення резервуару паливною сумішшю. У сучасних газгольдерах це вже виключено завдяки запобіжному клапану. Однак, якщо бак переповнений, його компоненти можуть бути серйозно пошкоджені. Дійсно, газгольдер ніколи не має бути заповнений більш ніж на 85% від його загального обсягу.
- Вихід із ладу запобіжного клапана (при переповненні він не спрацьовує).
- Перегрів корпусу газгольдера. Може нагріватися під час пожежі або поблизу обладнання, а також при неправильній установці на землі (під прямим сонячним промінням).
- Задача в резервуари сумішей, для яких вони не призначені (наприклад, газів більш летких, ніж пропан або бутан).
- Замерзання великої кількості води (конденсату) у резервуарі або на його виході.
- Не спустошуйте газовий балон більш ніж на 3/4 його ємності.
- Не розпалюйте вогонь і не робіть зварювальні роботи поблизу резервуара.
- Використовуйте пристрої заземлення та блискавкозахисту.
- Не встановлюйте поруч із сонячними батареями.
- Слідкуйте за якістю та кількістю газу в резервуарі.
- Подбайте про правильне проектування та встановлення системи газгольдера (надайте це фахівцям).
- Доручайте обслуговування, заправку та ремонт балонів тільки професіоналам, які мають ліцензію на виконання таких робіт.
У всіх цих випадках (за винятком впливу відкритого полум’я) розрив балона не має нічого спільного з вибухом газу. Відбувається лише пошкодження сховища. Зайнятися може тільки той газ, який уже виплив із балона. Аналогічно, ніщо в балоні не спалахне через брак повітря.
Дотримуйтесь наступних правил, і ви будете абсолютно спокійні за себе та свій будинок!
Витік газу
Витік газової суміші більш небезпечний, ніж руйнування самого газового гнізда. Зовні рідка фаза швидко випаровується і перетворюється на звичайний газ. Однак суміш пропану і бутану важче за повітря і тому “протікає” на більш низьких висотах.
Коли може статися витік газової суміші:
- якщо пошкоджено балон;
- якщо сталася відмова компонента;
- при неналежному обслуговуванні обладнання (заправка, ремонт, огляд);
- при витоку з’єднання.
Чи може статися вибух у разі витоку?
Все залежить від обсягу витікаючої суміші та розташування газового рецептора. Якщо пристрій знаходиться над землею, газ поширюється на поверхню ґрунту та накопичується у ґрунтовій порожнині. Тут він поєднується з повітрям і стає вибухонебезпечним.
При підземній установці вся суміш вбирається в нижній шар ґрунту і не може змішуватись з повітрям, викликаючи вибух. Тому вибух газу під час витоку з підземного газоприймача практично неможливий. Щоб повністю унеможливити ризик, не встановлюйте резервуари в підземних ущелинах або в кроковій доступності від підвалів.
Щодо витоків газу, то вони не менш небезпечні, ніж центральний газ. Щодо цього пропан-бутини нічим не відрізняються від газу. У будь-якому приміщенні вони можуть змішатися з повітрям та стати вибухонебезпечними. Газова сигналізація допоможе вам захистити себе, негайно повідомивши про витік. Ви також повинні завжди дотримуватись правил експлуатації вашого газового приладу. Для додаткової безпеки краще освітлювати резервуар сонячною лампою.
Відгуки власників газгольдерів
Ми непогано мати дачу за містом, особливо коли там є всі зручності. Ми ось коли будинок купували, там топити можна було тільки звичними дровами. Це природно, дешевше, але досить важко і незручно. Стали шукати, які є газгольдери для заміського будинку, ціна щоб не кусалася, почали дивитися, які є газгольдери для заміського будинку. Коли поставили собі ємність, стало набагато комфортніше. Об’єм спеціально взяв потужніший, щоб бак не доводилося занадто часто заправляти. Тепер заправили раз, і спокійно топимо собі. Чудова штука”. Олег Пасічник, Україна
Скільки коштує газгольдер?
Вартість заправки газгольдера
Вартість заправки газгольдера пропан-бутановим газом (LPG) повністю залежить від частоти заправки ємності, тому якщо встановивши велику ємність, можна суттєво заощадити на дозаправці.
Ціна на газ за ринковою вартістю.
Газгольдери за і проти?
На сьогодні газгольдер – це чудовий метод незалежного та автономного життя з комфортом. А дотримуючись давно встановлених елементарних правил, ви можете насолоджуватися комфортом і не турбуватися про свою безпеку або безпеку своєї сім’ї.