Альтернативна енергетика

Ботієвська ВЕС

Ботіївська ВЕС

Ботіївська ВЕС — найбільша вітрова електростанція України наземного типу, розташована поруч із селом Приморський Посад Приазовського району Запорізької області. Встановлена потужність енергостанції становить 200 МВт.

Будівництво здійснювалося у дві черги:

  • у 2012 році було запущено 30 установок «Vestas V-112»,
  • у 2014 році ще 35.
  • У 2019 році електростанцією було згенеровано 607,2 млн кВт⋅год.

Ботіївська вес

Ботіївська ВЕС управляється компанією Wind Power (Вінд Пауер), яка є дочірньою структурою енергетичного холдингу ДТЕК, фінансово-промислової групи «Систем Кепітал Менеджмент».

Робота над проектом ВЕС

У 2008 році було розроблено та затверджено концепцію розвитку бізнесу ДТЕК у галузі вітроенергетики.
16 жовтня 2008 року — утворено дочірню компанію «Wind Power» (як розвиток проекту «Містраль»), яка відповідає за розвиток вітроенергетичного ресурсу ДТЕК.

У першому кварталі 2009 року «Wind Power» розпочали аналіз перспективних майданчиків для розміщення станцій, при цьому як основні регіони для розгортання портфеля проектів розглядалися Крим та Приазов’я. Незважаючи на вищий вітропотенціал у Криму, на той момент не менше 7 приватних проектів-конкурентів уже намагалися запустити проекти ВЕС на півострові, але помітно не просунулися в цьому напрямку. Водночас очевидними плюсами Приазов’я є розвинена мережа ЛЕП та значний вітровий потенціал.

вітряки ботієвської вес
Автор: CC BY-SA 4.0, Джерело

З листопада 2009 року моніторинг вітру проводиться на узбережжі Азовського моря, Запоріжжя та Донецької області. За результатами трирічних спостережень, середня швидкість у місці розташування вітропарку в Ботієво на висоті 70м становила 7,3-7,7 м/с. З усіх місць, де проводилися вимірювання вітру, дільниця у Ботієво була визначена як найбільш перспективна, що призвело до рішення організувати пілотний проект у цьому районі.

Запорізька область 2016-2020

Компанія «Wind Power» фінансувала будівництво третьої черги у 2018 році вартістю 3,5 млрд грн.

Четвертої черги у 2019 році вартістю 3,7 млрд грн.

П’ятої черги 2020 року вартістю 3,9 млрд грн.

Підготовка до будівництва

Щоб зважити на думку місцевого співтовариства, у 2010 році було проведено громадські слухання для мешканців селищ Ботьєво та старанних територіальних громад, за підсумками яких компанія «Wind Power» взяла на себе додаткові соціальні зобов’язання. Договори оренди землі були офіційно підписані у квітні 2010 року.

Перед будівництвом перевірку на наявність вибухонебезпечних матеріалів часів Другої світової війни здійснювали фахівці МНС України. Незважаючи на обґрунтовані підозри, нічого небезпечного для будівництва не було виявлено.

Також читайте Нью-Йорк робить ставку на морські вітряні турбіни</a >

Оцінка впливу на довкілля

Фахівці орнітологічної станції, яка входить до міжнародної асоціації та проводить дослідження за європейськими методиками, проводять щорічний моніторинг переміщень птахів у цьому районі.

екологічна сумісність

У 2021 році компанія «Wind Power» провела дослідження впливу вітропарку Ботієва на птахів та кажанів, підтвердивши безпеку сучасних вітряних турбін для їхньої життєдіяльності. Вплив турбін Ботієвської вітряної електростанції на птахів та тварин, згідно з даними моніторингу, що проводиться протягом року, вважається низьким. Екологи застосували комплексний підхід до оцінки всіх впливів на довкілля.

У рамках підготовки до проекту у 2012 р. було залучено 107 млн євро під будівництво першої черги станції. Пізніше, в рамках підготовки до будівництва другої черги, було залучено ще 138 млн євро, організаторами кредиту терміном на 10 років виступили LandesBank Berlinі датське державне експортно-кредитне агентство EKF.

Будівництво

Будівництво Ботієвської ВЕС було розпочато у липні 2011 року. 4 жовтня 2012 року відбувся офіційний запуск перших турбін, на якому був присутній Президент України Віктор Янукович.<.p>

Виробником вітряних турбін для Ботієвської ВЕС є Vestas Deutschland, німецький підрозділ датської компанії Vestas Wind Systems AS. Кожна із 65 вітряних турбін Vestas V-112 складається з 11 основних компонентів. Довжина лопаті (найбільшого компонента) становить 55 метрів за вагою 12 тонн, висота вежі — 94 метри, а загальна висота конструкції — 149 метрів.

Площа поверхні, що описується лопатями турбіни, становить майже 1 гектар. Сумарна вага агрегату без фундаменту складає 400 тонн, вага нижньої секції башти складає 78 тонн. Лопата здійснює до 13 обертів на хвилину.

Під час будівництва вітряні турбіни перевозилися морем з німецького порту Брака до порту Маріуполя, звідки вони доставлялися автомобільним транспортом до місця встановлення. На складання та встановлення однієї вітряної турбіни пішло близько трьох днів. Фундаменти кожної вітряної турбіни були посилені залізобетонними палями діаметром 1,2 метри, забитими на глибину 28 метрів. Фундамент містить понад 100 тонн арматури. Башта порожня всередині і містить сходи та ліфт. Встановлення вітряних турбін другої черги станції проходило з вересня 2013 року до квітня 2014 року. Планується третій етап, на якому буде встановлено ще 30 вітряних турбін, тому потужність станції становитиме 300 МВт.

Високовольтне обладнання, у тому числі модульні підстанції 10 та 35 кВ, комутаційні елегазові осередки типу PASS 170 кВ, загальнопідстанційний пульт управління, релейний захист для станції було поставлено українським підрозділом міжнародної компанії ABB Group. Це обладнання дозволило видавати потужність станції в мережі ВАТ «Запоріжжяобленерго».

Проект будівлі диспетчерського пункту управління вітроелектростанцією розроблено запорізьким архітектором Віктором Лукашовим.

Будівництво станції на умовах генерального підряду забезпечувала компанія «Віра», проектування – «Донтехпром». Загальний обсяг інвестицій у станцію становив близько 339 млн євро.

Експлуатація станції

Як повідомляє ДТЕК, на момент введення в експлуатацію Ботієвська ВЕС входила до п’ятірки найбільших вітроелектростанцій Центральної та Східної Європи. Введення станції в експлуатацію покликане забезпечити необхідною електроенергією південь Запорізької області. Середньорічне виробництво станції очікувалося на рівні 686 млн кВт·год електроенергії на рік. Фактичний середньорічний виробіток у період 2014—2017 виявився 632 млн кВт⋅год.

Генерація електроенергії млн/кВт⋅год
2013 651,5
2014 608,4
2015 рік 634
2016 рік 634,1
2018 рік 651,5
2014 ціну уточнюйте
2015 рік 634
2019 рік 607,2

Перша електроенергія Ботієвської ВЕС надійшла до Об’єднаної енергосистеми України наприкінці 2012 року. У грудні 2012 року для станції було встановлено «зелений тариф» у 11,3 євроцента/кВт⋅ч. Коефіцієнт використання встановленої потужності – 36,2 % (2010).

Персонал станції складає близько 20 осіб.

Адміністрація ВЕС знаходиться в диспетчерській в селі Приморський Посад. Планується, що з диспетчерської Ботієвської ВЕС здійснюватиметься управління Приморської та Бердянської ВЕС – наступними станціями вітропарку «ДПЕК Приазовський».

На території ВЕС знаходиться вертодром, сертифікований з допуском повітряних суден масою до 5,7 тонн.

Вітроелектростанція є популярним об’єктом промислового туризму. Так, у 2016 році станцію відвідали понад тисячу туристів.

4 жовтня 2013 року на станції сталося займання однієї з турбін, пожежа на якій тривала понад шість годин. З моменту появи диму турбіна була автоматично зупинена та відключена від високовольтної мережі; станція продовжила свою роботу.

Екологія

Станція розташована на плато, менш ніж за 300 метрів від берега, частково на території Ботієвського зсуву ґрунту (берег Обиткової затоки за 1 км на захід від гирла річки Корсак).

З січня 2013 року за участю громадської екологічної організації «Лагуна» проводився річний моніторинг впливу Ботієвської ВЕС на птахів та кажанів. Вплив вітротурбін Ботієвської ВЕС на птахів та кажанів оцінено як низький. Відзначено низький вплив станції на мігруючих птахів. Не було виявлено негативного впливу діючих вітрових установок на колонії граків у період спостережень з осені 2013 року до червня 2015 року. Дослідження показали знаходження у межах допустимих значень рівнів шуму, інфразвуку, електромагнітного випромінювання біля основи вітротурбін, на відстані 10 метрів та 500 метрів, на робочих місцях персоналу станції.

Екологічний ефект роботи Ботієвської ВЕС у 2016 році оцінювався еквівалентним скороченням викидів в атмосферу 646 тис. т вуглекислого газу.

Джерело wikipedia.org

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *