Традиційний бетон широко використовується при будівництві будівель та доріг і відомий своєю чудовою структурною міцністю. Але що якщо ми скажемо вам, що він може мати ще більшу міцність без використання арматури? Технологія армованого бетону включає синтетичні або сталеві волокна в бетонну суміш для підвищення стійкості до руйнування, як вказано у стандарті ASTM C1116.
Що таке армований бетон?
Розтріскування бетону – нерідке явище, викликане усадкою при висиханні, структурними навантаженнями чи іншими видами напруги. Використання волокон у бетоні може допомогти зменшити вікове розтріскування та покращити захист від сколів та морозостійкість. Макросинтетичні волокна, іноді звані структурними волокнами, при правильному дозуванні та змішуванні в бетоні можуть бути “еквівалентними звичайної сталевої арматури“.
Області застосування армованого бетону
Армований бетон має універсальне застосування там, де потрібна міцність і тріщиностійкість, у тому числі:
- Структурні стіни, у тому числі із ізольованими бетонними формами (ICFs)
- Збірний бетон
- Торкретування фундаментів
- Транспортні засоби, такі як дороги, мости, гаражі та під’їзні колії.
Переваги армованого бетону
Армований бетон пропонує численні короткострокові та довгострокові переваги для власників будівель, підрядників та виробників готових бетонних сумішей.
Довговічність
Найчастіше волокна, додані в бетон, не змінюють поведінку бетону, що не розтріскався. Однак, якщо бетон таки трісне, волокна покликані заповнити тріщини і перенести навантаження, що розтягують, перерозподіляючи зусилля, щоб запобігти розширенню тріщини. Ця здатність залежить від типу використовуваного волокнистого матеріалу, розміру і дозування.
Крім того, заміна звичайної сталевої арматури синтетичними макроволокнами усуває можливість корозії у бетоні. Міцність часто використовується в поєднанні в регіонах, схильних до стихійних лих, для забезпечення стійкості до сильних вітрів і уламків. Можливість прискорити будівництво при більш безпечному робочому середовищі та меншому ризику відколів, відшарувань та тріщин призводить до зниження витрат на поточне обслуговування для власника будівлі.
Економія часу, праці та витрат
Використання армованого бетону також дозволяє значно заощадити час і трудовитрати в порівнянні з використанням арматури. Воно мінімізує кількість місця на будмайданчику для заливки та дозволяє застосовувати його практично за будь-яких температурних умов. За меншого часу, необхідного для застосування арматури, знижується ймовірність ризику безпеки через необхідність залучення додаткових робітників та інспекторів на будмайданчик.
Це скорочення часу та трудовитрат може бути передане замовникам у вигляді фінансової економії на завершеному проекті.
Вплив на навколишнє середовище
З погляду екологічності перероблені волокна може бути дуже вигідні. Деякі виробники пропонують синтетичні мікроволокна, виготовлені з перероблених пляшок для води або перероблених дисків автомобільних шин, що дозволяє мінімізувати кількість відходів на звалищах та дати старим матеріалам нове життя.
Оскільки будівельний сектор є найбільшим постачальником викидів парникових газів, збільшення терміну служби конструкцій може зменшувати наш вуглецевий слід.
До речі, алмази – це промислові алмази розміром з пісок, вставлені в м’який матеріал, який утримує алмаз, але поступово зношується. Ці сегменти розташовані із зазорами, щоб вода могла стікати по бетону, що розрізає, або сталевому пруту. Сегменти припаюються до циліндричної трубки, діаметр якої визначає діаметр отвору, що просвердлюється. Усередині циліндра або бурового долота утворюється керн, який необхідно періодично відламувати, щоб буріння тривало.
Щільність армованого залізобетону
Кожен будівельник із досвідом, хоча б 1 раз зіштовхувався із залізобетоном у роботі та добре знає його основні переваги, такі як міцність, зносостійкість та довговічність. Ці елементи важкі власними силами, а поєднанні створюють ще більш громіздку конструкцію, тому їх вага завжди має враховуватися під час проектування конструкції. Дізнавшись це значення, можна розрахувати кількість тепла, що виділяється монолітом, навантаження на фундамент та об’єм робіт, повзучість бетону, а також вартість придбання та доставки матеріалів.
У чому різниця між фактичною та справжньою щільністю?
Існує велика різниця між розрахунковою щільністю матеріалу та її фактичним значенням. Ця різниця пояснюється тим, що під час заливання збірних або монолітних бетонних конструкцій у них потрапляє повітря і утворює всередині порожнини різного розміру. Цього можна уникнути, використовуючи метод вібраційного ущільнення. Хоча якість покращується, невелика кількість (близько 1%) повітря залишається в бетоні. Це не впливає на міцність кінцевого продукту.
Середня щільність залізобетону
Залежно від типу середня щільність залізобетону варіюється від 1600 до 2500 кг на м3.
Середнє значення щільності залежить від використання вібраційного ущільнення у процесі укладання. Якщо це співвідношення має бути збільшено, співвідношення води і цементу в залізобетоні повинно бути зменшено. Це збільшує ставлення маси до обсягу та робить такі матеріали складнішими в обробці. Тому одночасно необхідно використовувати віброущільнювач.
Якщо розчин просто заливається і згодом твердне природним чином, він не буде щільним. Наприклад, важкі вібровані бетонні суміші мають середню щільність 2 500 кг на м3, але якщо бетонна суміш заливається без вібрації, то щільність становить 2 400 кг на м3.
Корисно знати густину залізобетону. Це залежить не тільки від технології виготовлення суміші, а й від використання спеціальних наповнювачів, таких як пемза, туф чи металеві фрагменти. Тип заповнювача визначає тип густини бетону. Існує кілька типів.
- Особливо важкий,
- Світлий,
- Важкий.
- Дуже легкий – дуже важкий.
Яка міцність збільшується при армуванні бетону?
Міцність залізобетону може бути збільшена за рахунок використання суцільних або уривчастих сталевих стрижнів. Безперервне армування – це коли сталеві стрижні проходять через усю товщину плити, а переривчасте армування – це коли вони розташовані рядами. Як наприклад Капсула життя.
Питома вага залізобетону
Конструкції з цього матеріалу піддаються постійному тиску та стиску, тому їх підсилюють арматурою – розташуванням сталевих металевих стрижнів. Залежно від типу майбутньої конструкції та необхідного рівня міцності використовується різна кількість прутків із різними розмірами поперечного перерізу. Вміст сталі в 1 м3 бетонної суміші не повинен перевищувати 300 кг.
Щільність найпоширенішої арматури класу AII становить 7800 на м3, що у кілька разів перевищує вагу бетонної суміші. Для розрахунку ваги куба залізобетону необхідно з ваги бетону, що виштовхується арматурою, відняти загальну вагу 1 м3 бетонної суміші плюс вага арматури. Щільність залежить від ваги. Чим вище об’ємна вага залізобетону, тим щільніший будівельний матеріал.
Що ще потрібно знати
Вага та щільність залізобетону – важливі властивості, які ніяк не можна ігнорувати при проектуванні будівель. Правильні розрахунки захищають залізобетонні вироби від перевантажень та продовжують термін їхньої служби.
Вагу залізобетону варто враховувати при демонтажі залізобетонної конструкції, коли потрібно знати кількість відходів (масу), які потрібно видалити. В цьому випадку об’ємна вага дорівнює 2500 кг на м3, помножена на розмір будівлі.
Як просвердлити армований бетон
Свердління бетонної арматури – це трудомістка, витратна та складна технічна операція, яка потребує ретельної підготовки, спеціального обладнання та якісної роботи.
Армований бетон неоднорідний. Спеціальні свердла з швидкорізальної сталі служать недовго, а алмазні свердла можуть зруйнувати інструмент, оскільки напрямок, в якому арматурна сталь впроваджується в бетон, є невизначеним. допомогти вирішити проблему. Деякі майстри намагаються вирішити цю проблему, обходячись без сталі. Деякі майстри натикаються на залізо свердлом по металу і замінюють свердло ори просто свердлять і використовують свердло по залізобетону і проблем із залізобетоном не виникає. Давайте розглянемо етапи свердління арматури в бетоні.
- Почніть свердлити бетон. Позначте свердло для перфоратора SDS на потрібну вам позицію (глибину свердління).
- Перемкніть перфоратор у режим буріння молотком.
- Почніть буріння на повільній швидкості.
- Зупиніть буріння, коли бурове долото натрапить на арматурну сталь.
- Замініть молотковий свердло на арматурний різець.
- Переведіть перфоратор у режим обертання.
- Почніть буріння і додайте достатній тиск, щоб просвердлити арматуру.
- Зупиніть буріння, коли арматурний різець пройде через арматурну сталь.
- Перемкніть арматурний різець на бурову коронку SDS.
- Переключіть арматурний різець на бурову коронку.
- Перемкніть перфоратор у режим буріння з ударом.
- Продовжуйте буріння доти, доки молотковий свердло не пройде через бетон.
- Продуктивність висока, якщо долото спрямоване прямо на арматурну сталь.
- Перевіряйте глибину свердління.
Характеристика процесу технічного буріння арматури для залізобетону
Найголовніше пам’ятати, що буріння дозволене, якщо воно не змінює потужність споруди. Найкращим рішенням для таких завдань є пілотне свердло з твердим сплавом вольфраму карбіду. Свердло для залізобетону 20x400x520мм 8x.
Є також спеціально розроблені бури для буріння арматури – бури бетону (перфоратори).
- Починайте проколювання лише з попередньої точки пробивання.
- При свердлінні арматури в бетоні використовуйте лише засоби індивідуального захисту (маску, окуляри та беруші).
- Перед свердлінням накрийте область навколо місця проколу пластиковою мембраною з вентиляційними отворами
- Найкращий спосіб пробити залізобетон – використовувати дриль та перфоратор.
- Свердло слід вибирати відповідно до діаметра передбачуваного отвору.
- Армований бетон слід свердлити з мінімальною швидкістю.
- Встановіть упор свердла на 5-10 мм глибше, ніж довжина свердла. Якщо на свердлі немає позначки, глибину можна відзначити стрічкою, що самоклеїться.
- Завжди починайте буріння на мінімальній швидкості руху бура. Як тільки бур досягне арматури, не забудьте збільшити швидкість і очистити просвердлену область від пилу.
- При відкритті глухого отвору слід очистити його стислим компресорним повітрям для визначення глибини.
- Свердло має бути таким, щоб після свердління залишалося 20-30 мм над свердлом.
Свердло з армованого бетону: правила вибору
Свердла слід вибирати відповідно до діаметру отвору та типу конструкції монтажного елемента.
Особливу увагу слід привернути до розміру свердла. Посилення молотків збільшує вібрацію та впливає на точність отвору.
Під час пробивання фахівці рекомендують використовувати зубило або керн.
Для буріння залізобетону рекомендується використовувати високоякісні інструменти та спеціальні бури. Ці свердла надзвичайно міцні та мають тривалий термін служби.
Бури (свердла) для бетону дозволяють використовувати звичайні легкі з глибиною отворів від 200 до 1200 мм. Ці свердла відносяться до найшвидших свердлів, оскільки вони мають додаткову кромку ріжучу, а свердла з карбіду вольфраму забезпечують довгий термін служби. Вибір інструменту залежить від різновиду та складності завдання, а також від глибини отвору, який необхідно відкрити.
Рада!
Алмазна різка в залізобетоні повинна спочатку виконуватися на глибину близько 1 см.
Якщо проблем із млином чи диском немає, процес триває.
Кожен наступний розріз не повинен бути глибшим за 1,5 см.
Бури для армованого бетону
Якщо потрібно буріння залізобетону, спочатку необхідно переконатися, що бетонна стіна не деформується. Іноді після проникнення в арматуру в бетоні з’являються тріщини, після яких з часом утворюються пліснява та грибок. Тому краще спробувати обійти бетонну арматуру. В якості альтернативи, якщо у вас немає досвіду та навичок, краще доручити перфорацію та буріння армованого бетону спеціалісту.
Найпопулярніший бур для армованого бетону SDS MAX. Також популярність має бур на 12 мм для армованого бетону Hilti і Bosch, оскільки обидва розраховані на проходження арматури без необхідності заміни насадок і обидва, схоже, мають схожу геометрію з 4 ріжучими кромками.
Bosch представлений в Україні набагато ширше, ніж Hilti, але вони мають централізовану систему, де вони можуть повідомити мені, які запаси у них є і в якому магазині, і тому, можливо, мені буде легше отримати бури Hilti.
Алмазні коронки для різання залізобетону
Алмазні коронки по армованому бетону — це інструменти з твердими сполучними ділянками, призначені для швидкого свердління армованих поверхонь і монолітних конструкцій. Залежно від діаметра вони використовуються з молотками, бурами чи свердлами. При роботі із залізобетонними виробами важливо не зруйнувати структуру арматури і не знизити її здатність, що несе. Тому використання ударної технології за високих рівнів вібрації небажано.
Перед покупкою алмазної коронки для залізобетону слід перевірити спосіб кріплення секцій.
Алмазна коронка для буріння армованого бетону має більший термін служби. Однією з переваг алмазів зі срібним покриттям є найнижча ціна та можливість швидкого відновлення зношеного огранювання.
Алмазні бури для бетону серії використовуються для сухого свердління важких армованих бетонних основ та матеріалів. Це дозволяє майстру працювати поряд з електричним проводом без ризику.
Яким диском різати армований бетон
“Болгарки” – це найбільш поширені різальні пристрої, за допомогою яких не можна проводити нове будівництво та реконструкцію. Ці портативні пристрої дозволяють виконувати технічні ніші у стінах залізобетонних віконних отворів та дверних отворів. Так як вони приводять готову конструкцію у відповідність до розмірів проекту.
На ринку алмазні диски армованого бетону, представлений широким асортиментом. Диск армованого бетону, найкращі з яких це алмазні диски для болгарки, використовуються для армованого бетону, де радіальні надрізи вирізаються навколо диска. Це забезпечує правильний розподіл напруги та відводить надмірне тепло та дрібні частинки бетону зі сторін робочого столу. алмазний диск для різання армованого бетону.
Алмазні диски використовуються для різання залізобетону. Вони дорожчі, ніж леза з твердосплавними наконечниками, але служать довше. Алмазний диск є диском для циркулярної пили з алмазним покриттям на кромці диска. Ці леза можуть бути виготовлені з природних алмазів або синтетичних алмазів, і ціна на ці леза варіюється в залежності від якості та кількості алмазів.
Диски для різання армованого бетону виготовлені з металу, покритого алмазним порошком або синтетичними алмазами для створення абразивної поверхні на одній стороні диска. Алмазні диски призначені для різання бетону та каменю, але їх також можна використовувати для різання інших матеріалів, таких як цегла або плитка.
Придбати диск армованого бетону буде дорожчим, ніж диски з твердосплавними наконечниками, тому що вони служать набагато довше, ніж диски з твердосплавними наконечниками; однак їхня первісна вартість вища.
Сегментовані диски використовуються для сухого різання. Для армованих конструкцій слід використовувати суцільні диски з діамантами по всьому діаметру. Цілісна конструкція цих дисків забезпечує додаткову міцність і дозволяє врізати арматуру та твердий наповнювач у шар армованого бетону. Ці диски використовуються на устаткуванні із інструментами з водяним охолодженням. Концентрація алмазних дисків варіюється від виробника до виробника і значно впливає на ціну витратних матеріалів.
До ручних інструментів також належать перфоратори з алмазною коронкою. Вони складаються з ядер чи алмазних ядер. Цей тип пробивного пристрою дозволяє робити отвори різного діаметру навіть у міцному залізобетоні.
Найпопулярніші диски з армованого бетону
Найпоширенішим диском для залізобетону є арматурний стрижень. Це сталевий стрижень, який забезпечує структурну підтримку та стійкість бетону. Диски іншого типу називаються заздалегідь використовуються для попереднього розтягування бетону, що допомагає зменшити розтріскування та забезпечує кращу структурну цілісність. Найпопулярніші:
- диск армованого бетону Hilti 150 мм
- диск армованого бетону Denzel 230 мм
- диск армованого бетону Distar 125 мм
Диск армованого бетону на швонарізник
Різак для швів – це інструмент, що використовується для різання залізобетону. Він має диск, який використовується для різання арматурних стрижнів, які потім відштовхуються лезом. Основне застосування фрези для швів – різання залізобетону. Диск розрізає арматурні стрижні і відштовхує їх убік, щоб їх можна було розрізати лезом. Диск виштовхує арматурні стрижні назовні та розколює бетон, дозволяючи лезу прорізати його.
Сітка для армування бетону
Дисперсно армований бетон потребує сітки. Вона є конструкцією, в якій металеві стрижні приварені один до одного перпендикулярно один одному.
Бетон сам по собі є міцним будівельним матеріалом, але характеристики міцності сталевих стрижнів вищі, ніж у бетону. Тому металеві грати можуть зміцнювати бетонні конструкції, дозволяючи їм добре працювати при навантаженнях на розтяг та вигин. Їхнє правильне використання в бетоні також запобігає розтріскуванню бетонного тіла при навантаженнях і перепадах температур, багаторазово продовжуючи термін служби всієї конструкції.
Висновок: арматура – це поєднання металевих стрижнів і монолітного бетону, в результаті чого виходить міцна конструкція, що несе, із залізобетону.
Чи можна армувати бетон сіткою?
Відповідь на це питання – так, бетон можна армувати сіткою. Сітка додається в бетонну суміш при виробництві та надає бетону додаткової міцності. Це робиться для того, щоб переконатися, що конструкція витримує будь-яке навантаження, яке їй, можливо, доведеться витримати в процесі будівництва або навіть після його завершення.
Сітчаста арматура може застосовуватися для різних конструкцій, від мостів і будівель до тротуарів. Для армування є безліч різних типів сіток, деякі з яких більш ефективні, ніж інші, залежно від того, які потреби вони повинні задовольнити.
Чим можна замінити арматуру в бетоні?
Замінити арматуру в бетоні нічим іншим неможливо. Армування – це те, що робить бетон міцним.
Це включає сталеві стрижні і дротяну сітку, а не тільки цемент в бетоні. Коли ви будуєте конструкцію із залізобетону, у вас має бути арматура у кожній її частині. Якщо армування будь-яким чином опущено, конструкція буде слабшою і може навіть розвалитися під власною вагою.
Чи можна використовувати замість арматури кругляк?
Той факт, що арматура часто виготовляється зі сталі, означає, що вона не є екологічно чистою, оскільки при її виробництві та використанні у будівництві виділяється багато вуглекислого газу.
Замість арматури можна використовувати кругляк, якщо ви будуєте також із дерева. Якщо ви використовуєте кругляк, вам знадобляться сталеві стрижні або цвяхи, щоб скріпити всі разом.
Висновок
Свердління залізобетону – звичайне завдання для багатьох будівельників. Просвердлити матеріал непросто, але за допомогою правильних інструментів і методів це можна зробити.
Висновок цієї статті полягає в тому, що бетон є чудовим будівельним матеріалом з багатьох причин. Його можна використовувати для створення будь-якого типу конструкції або поверхні, він міцний і не вимагає особливого догляду, а також доступний за ціною.
Ознайомтеся з технічними рекомендаціями, присвяченими успішному використанню армованого бетону для виробників готових бетонних сумішей та підрядників.напруженими сталевими стрижнями. Вони вико