Поради

Нерівномірне осідання будівель

Причини розвитку нерівномірних осадів і просадок основи

Диференціальне просідання

Осідання фундаментних конструкцій – це проблема, з якою люди стикаються з того часу, як почали будувати. Величина осідання фундаментної конструкції в першу чергу залежить від ваги конструкції і пов’язування матеріалів деформаційних характеристик ґрунту основи. При аналізі цієї проблеми необхідно розрізняти поняття рівномірного та диференціального осаду.

Що таке диференціальні опади?

Осідання ґрунту основи – це вертикальне зміщення поверхні ґрунту, викликане навантаженням будівлі. Під час та після будівництва будівлі осідання фундаментної конструкції вважається нормальним та прийнятним до певної міри. Однак потенційна проблема виникає при диференціальних опадах.
Диференціальні опади – це нерівномірні опади фундаменту, які можуть бути наслідком багатьох причин.

Найбільш відомим прикладом диференціальних поселень та їх наслідків є Пізанська Похила вежа, будівництво якої зайняло два століття через проблеми з диференціальними поселеннями та нахилом. Оскільки Піза побудована на заболочених землях, а геологічний профіль ґрунту складається з глини та дрібного піску, і характеризується високим рівнем ґрунтових вод, умови для будівництва високої споруди були складними із самого початку. Основною причиною диференціальної опади та нахилу вежі є підвищена деформованість та стисливість
ґрунту фундаменту в зоні під південною частиною вежі. Однак диференціальні опади можуть викликати значні проблеми і для інших, нижчих споруд, і необхідно знати можливі причини, щоб усунути їх або хоча б знизити вплив до прийнятного рівня.
просадка будівель

Читайте також про Захист від каменів зі скель

Причини диференціальних осідань

Грунт з різними літологічними характеристиками в горизонтальному напрямку (різна стисливість і стисливість ґрунту під різними частинами фундаментної конструкції).
Висихання поверхневих шарів ґрунту.
Близькість дерев з великим корінням.
Протікання трубопроводів, каналізаційних стоків і т.д.
Розкопки поблизу будови.
Різні розміри та глибина фундаменту будови.
Вібрація.
просідання фундаменту

Як розпізнати потенційне виникнення диференціальних розрахунків?

Якщо не брати до уваги екстремальні випадки, такі як Пізанська вежа, то найпоширенішою ознакою диференціальних розрахунків є поява тріщин на конструкції під кутом 45, зазвичай навколо отворів (двері, вікна). Якщо відбувається зсув ґрунту під спорудою, або якщо одна частина споруди має фундамент на скелі, а інша – на глині ​​чи насипі, результатом є зміна стану напруги, яка передається від фундаменту до споруди, утворюючи тріщини у стінах.

Важливо відзначити, що це не те саме, що тріщини сітчастої форми, які не становлять загрози для стійкості конструкції і виникають через погано проведену або застарілу штукатурку. Вертикальні, горизонтальні або похилі тріщини більш характерні для країв конструкцій і вказують на можливі диференціальні опади.

Методи запобігання та усунення наслідків диференціальних розрахунків

Наслідки диференціальних розрахунків можуть бути значними та загрожувати стійкості всієї конструкції. Тому необхідно провести геотехнічні дослідження та дослідження, щоб визначити можливості запобігання та обрати оптимальний метод відновлення фундаменту споруди.

Найкращим способом запобігання потенційним диференціальним посів зведення споруди. Аналізуючи результати цих досліджень, можна отримати оптимальні рішення щодо типу фундаменту споруди, що планується, а також можливого типу поліпшення ґрунту.
Геотехнічні дослідження та дослідження є ключовими у відновленні фундаменту для пошуку причини диференціальних поселень. Оптимальний спосіб відновлення фундаментної конструкції визначається залежно від конкретної причини. Відновлення фундаменту може бути виконане із застосуванням кількох технологій, що найчастіше використовуються з яких є:

  1. Відновлення фундаменту за допомогою бетонної підсипки.
  2. Відновлення фундаменту за допомогою струминної цементації.
  3. Укріплення армованим бетоном.
  4. Відновлення фундаменту за допомогою мікропаль.
  5. Відновлення фундаменту за допомогою геополімерів, що розширюються.

Враховуючи можливі причини диференціальних осідань та їх вплив на загальну стійкість споруд, необхідно пам’ятати про них під час проектування фундаменту та благоустрою території, щоб знизити їх вплив до прийнятного рівня.