Поради

Повзучість матеріалів або деформативні характеристики бетону

Повзучість – це безперервна деформація елемента під впливом тривалого навантаження. Це характерно для багатьох матеріалів, але особливо яскраво воно проявляється в бетоні.

Точна поведінка конкретного бетону залежить від заповнювачів та складу суміші, а також від вологості навколишнього середовища, поперечного перерізу елемента та віку при першому навантаженні, але загальну картину можна проілюструвати на прикладі елемента, підданого осьовому стиску. Для такого елемента типова зміна деформації з часом показана кривою малюнку.

повзучість матеріалів

Деформативні характеристики повзучості бетону такі:

  1. 1. Кінцева деформація елемента може бути втричі-вчетверо більша за короткочасну пружну деформацію.
  2. 2. Деформація приблизно пропорційна інтенсивності навантаження та зворотній величині міцності бетону.
  3. 3. При знятті навантаження відновлюється лише миттєва пружна деформація – пластична деформація не відновлюється.
  4. 4. Відбувається перерозподіл навантаження між бетоном та будь-якою присутньою сталлю.

Перерозподіл навантаження викликаний тим, що зміни в напругах, що стискають, передаються на арматурну сталь. Таким чином, стискаючі напруги в сталі збільшуються, тому сталь приймає на себе більшу частину навантаження.

графік повзучості

Ефект повзучості особливо важливий для балок, де збільшення прогинів може призвести до відкриття тріщин, пошкодження обробки та порушення центрування механічного обладнання. Особливо при будівництві з незвичайних матеріалів. Перерозподіл напруг між бетоном і сталлю відбувається в основному у вільній від тріщин зоні стиснення елемента, що згинається, проте часто допомагає стримати прогини, викликані повзучістю.

Поділіться цим!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *