Озон (від др.-грец. ὄζω – запах) – Алотропна модифікація кисню, що складається з триатомних молекул O3. У умовно первородному стані — газ блакитного переливу. Має дуже різкий – специфічний запах. При щільному процесі зрідження, він перетворюється на рідину, яка має різноманітний різновид синього спектру. У твердому вигляді озон – це темно-сині, сірі, практично чорні кристали. При зрідженні перетворюється на рідину кольору індиго.
Докладніше, можна ознайомитися в презинтації Aleksandra Trofimova – “Ці висловлюються про фізичні та хімічні особливості оксигену, озону і повітря і про його використання.” https://prezi.com/cefvd5qk8v4_/presentation/
Озон – це природний газ, що отримується з кисню. Це триатомна форма кисню: він складається із трьох атомів кисню (o3), тоді як кисень складається з двох атомів кисню (o2). Озон може утворюватися природним чином у природі, наприклад у нашій атмосфері або після грози. Озон можна також отримувати штучно, використовуючи озонатор медичного класу.
Простіше кажучи, озон – це молекула кисню, яка отримала додатковий атом кисню під впливом високої напруги.
Історія відкриття Озону
У 1785 році першовідкривачем став фізик з Нідерландів – Мартин Ван Марум. Виявив через специфічний запах, а також через незвичайні властивості окислення органіки, які одержують повітря внаслідок проходження через нього електричних хвиль, а також за здатністю діяти на ртуть при звичайній температурі, внаслідок чого вона втрачає свій блиск і починає прилипати до скла.
Іронія полягає в тому, що цього року озон так і не був визнаний саме як нова речовина. Мартін Ван Марум вважав, що це лише форма з’єднання двох відомих матерій.
Як термін, що стверджує, озон був запропонований тільки в 1840 році. Цей термін запропонував хімік з Німеччини X. Ф. Шенбейн. Як наслідок, термін впровадився у словники наприкінці ХІХ століття. Більшість джерел віддають пріоритет відкриття озону у 1839 році. 1840 року Шенбейн показав здатність озону витісняти йод з іодиду калію:
Формула озону
Цю реакцію використовують для якісного визначення озону за допомогою фільтрувального паперу, просоченою сумішшю розчинів крохмалю та йодиду калію (йодкрохмального паперу) — вона в озоні синіє через взаємодію йоду, що виділяється з крохмалем.
Факт, який свідчить про зменшення обсягу газу при перетворенні кисню на чистий озон, довели на експерименті в 1860 році Ендрюс і Тет. Йому знадобилася для цього скляна трубка з манометром, суворо наповненою чистим киснем, з впаяними в неї платиновими провідниками для отримання повного електричного розряду.
Вплив озону на здоров’я людини
Забруднення озоном ( O3 ) варіюється від безбарвного до синього з різким запахом відбілювача , що виявляється при концентрації від 0,01 проміле. Негорючий озон є сильним окисником і може призвести до вибуху. Хоча його токсичність залежить від кількох факторів:
- температура,
- тиск,
- концентрація.
озон у великих дозах дуже шкідливий для дихальної системи (легкі, ніс, горло) і може дратувати очі.
Токсичність озону
Варто згадати про токсичність озону, особливо при високих концентраціях. Хоча озон вважається токсичним газом, існують фактори, які зменшують безпосередню небезпеку для людей, які працюють з ним. Токсичність залежить від концентрації та тривалості впливу.
Вплив менше 0,2 мг/м-3 можна переносити необмежено довго, 2 мг/м-3 (1 ppm) можна переносити протягом 8 хвилин, а до 8 мг/м-3 (4 ppm) можна переносити протягом однієї хвилини без появи симптомів кашлю, очей, що сльозяться, і подразнення носових проходів. Дізнайтеся більше про обмеження, запобіжні заходи, вплив озону та ознайомтеся з паспортом безпеки озону (MSDS) нижче.
Американська конференція урядових промислових гігієністів (ACGIH®) | |
---|---|
Граничні значення озону в США | 0,10 ppm для 40-годинного впливу |
15-хвилинна межа |
0,30 ppm |
ПДК для озону | на рівні 0,2 мг/м-3 (0,1 ppm) |
Еквівалентні параметри, VLA (Valor Límite Ambiental) Іспанія | |
---|---|
VLA-ED (еквівалент TLV-TWA) для важких робіт | 0,05 ppm (0,1 мг.м-3) |
Для помірних робіт |
0,08 ppm (0,16 мг.м-3) |
Для легких робіт | 0,1 ppm (0,2 мг.м-3) |
Час дії менше 2 годин | 0,2 ppm (0,4 мг.м-3) |
Озон є потужним окислювачем, і окислення озоном виділяє більше тепла і зазвичай починається за нижчої температури, ніж окислення киснем. Він реагує з ненасиченими органічними сполуками з утворенням озонідів, які є нестабільними та можуть розкладатися з вибухом. Високоактивний, може вибухати при контакті з органічними речовинами, особливо з сильними відновниками.
Тому озон дуже популярний як у промисловій дезаінфекції так і в побутовому застосуванні.
Як дізнатися, коли рівень озону шкідливий для здоров’я?
Перевірити місцеву якість повітря так само просто, як перевірити прогноз погоди. Ви можете знайти щоденні прогнози озону і в реальному часі для більш ніж 300 міст по всій країні.
на веб-сайті AIRNow: airnow.gov.
Ви також можете знайти інформацію про якість повітря в розділі погоди вашої газети в розділі про погоду, радіо чи телебачення, особливо коли умови нездорові. В усіх цих джерелах використовується індекс якості повітря (або AQI), щоб повідомити рівень вмісту озону та інших поширених забруднювачів у повітрі.
Індекс якості повітря (AQI), показаний вище, є простою шкалою з колірним кодуванням. Наприклад, жовтий колір означає “помірні” умови, а червоній – “нездорові” умови. Ця колірна схема може допомогти вам з першого погляду зрозуміти з першого погляду, якщо забруднювачі повітря досягають нездорових рівнів у вашому районі. На малюнку праворуч показано, як AQI використовується в газеті.
То що ж таке озон? 24/7 вважає, що озон безсумнівно дуже небезпечна матерія в неконтрольованому просторі та доступі до органічної матерії. Але при правильному підході та застосуванні, він надає незамінні свої дезінфекції, очищення, зашиті від сонячних ультрафіолетовий променів та інше.