Поради

Костянтин Мельников: 15 фактів про великого архітектора

130 років тому в Москві народився легендарний архітектор Костянтин Мельников. Згадуємо історію його життя та цікаві факти з біографії. На честь ювілею ми також випустили новий епізод подкасту “У стін є вуха”, в якому поговорили про долю справжнього візіонера Костянтина Мельникова та його головні проекти. Ми також підтримуємо цю ініціативу!

1. Костянтин Мельников народився в “Солом’яній сторожці” — бараку, де жили сторожі, що охороняли угіддя навчального закладу — Петрівській лісовій та землеробській академії. Нині це територія Тимірязівського району.

Костянтин Мельников

Костянтин Мельников.

2. Мельников був вихідцем із робочо-селянської сім’ї, тому з дитинства допомагав батькам: виганяв корів на пасовища і розносив молоко за близькими дачами.

Константин Мельникоd

Будинок-студія Костянтина Мельникова.

3. У ранньому віці Костянтин полюбив малювати, тому спочатку його віддали в іконописну майстерню Прохорова в Мар’їному Гаю, а потім влаштували в будинок видатного вченого і педагога інженера В.М.

4. Під час навчання в МУЖВЗ (Московське училище живопису, скульптури та зодчеств) Мельників за завданнями фірми “В. Залеський і В. Чаплін” проектував фасади першого в Росії автомобільного заводу АМО (нині завод ЗІЛ).

Костянтин Мельников: 15 фактів про великого архітектора

Будинок-студія Костянтина Мельникова.

5. Як один із кращих випускників, Мельников був запрошений до архітектурно-планувальної майстерні будівельного відділу Мосради — там працювали 12 майстрів, які жартома називали себе “12 апостолами”. Серед них були Жолтовський, Щусєв, а також Веснін, брати Пантелеймон та Ілля Голосові, Ладовський та інші. Першим завданням для Мельникова було проектування селища для службовців Олексіївської психіатричної лікарні.

6. На початку 1920-х років Костянтин відмовився від усіх традиційних стилів, не приєднався до жодної архітектурної групи, а, навпаки, дистанціювався від усіх, щоб створити першу споруду у фірмовому новому стилі. це був дерев’яний павільйон “Махорка” на Всеросійській сільськогосподарській та кустарно-промисловій виставці.

про великого архітектора мельникова

Будинок-студія Костянтина Мельникова.

7. За проектом Костянтина Мельникова було зроблено перший саркофаг для тіла В. Леніна, де вождь пролежав з 1924 року до Великої Вітчизняної війни, в будівлі мавзолею, спроектованому Олексієм. Саркофаг був у формі чотиригранної подовженої піраміди і повністю виконаний зі скла.

8. У 1925 року архітектор взяв участь на Міжнародній виставці в Парижі, представляючи свій проект — павільйон СРСР, виконаний з дерева з частково заскленими стінами. Павільйон Мельникова заявив Заходу про сучасні авангардні досягнення Радянського Союзу і прославив архітектора на міжнародній арені.

Будинок-студія Костянтина Мельникова.

9. Після успіху в Парижі у Мельникова настав золотий період — він проектував численні робітничі клуби та інші громадські будівлі, а також житлові будинки та великі гаражі (Бахмєтьєвський, ВАТ “Інтурист”, гараж Держплану СРСР ). Докладно про них ми розповідали в нашому матеріалі.

Костянтин Мельников15 фактів

Гараж “Інтуриста”.

10. Найяскравішою роботою Мельникова став його власний будинок, збудований у 1927–1929 роках у Кривоарбатському провулку. То справді був будинок-скульптура, творчий маніфест архітектора-художника ХХ століття. Він відірвався від усіх традицій домобудівництва і все тут придумав заново. В архівах Мельникова є проект такого ж будинку, тільки з трьох циліндрів: це був модуль, на основі якого він збирався будувати цілі селища. Він ставив експеримент на собі. Але оскільки модуль залишився в єдиному екземплярі і не повторився, він став унікальним.

про великого архітектора

Будинок-студія Костянтина Мельникова.

11. З кінця 1930-х років Мельникову стало важче реалізовувати новаторські ідеї в архітектурі — його проекти стали все частіше критикувати. Згодом його повністю ізолювали від творчого процесу, але не арештовували, бо колись він проектував саркофаг Леніна.

Костянтин Мельников дім

Клуб заводу “Каучук”.

12. З 1936 року Костянтин разом із дружиною впали в жахливу бідність. Весь одяг буквально зотлів: речі були зношені до краю. Єдиний прибуток Костянтин отримував, працюючи пічником.

13. У 1949 року Мельникова запросили викладати в Саратов. Там він разом із дружиною жив у професорському гуртожитку, де у них була велика кутова кімната.

15 фактів про великого архітектора

Клуб “Буревісник”.

14. У 1965 року Мельникову без захисту дисертації надали вчений ступінь доктора архітектури, а в 1972-му — почесне звання заслуженого архітектора РРФСР.

15. Сторічний ювілей архітектора ЮНЕСКО наголосила на тому, що оголосила 1990-м роком Костянтина Мельникова. За результатами опитування членів Російської академії архітектури та будівельних наук, що проводилося в 2001 році, К. С. Мельников посів перше місце серед видатних вітчизняних архітекторів XX століття і третє в світовому списку.

Джерело

Костянтин Мельников — російський архітектор, який народився 1869 року. Він відомий своїми проектами Московського державного університету, Великого театру і Храму Христа Спасителя.

Костянтин Мельников народився 1869 року в Росії. Його батько був військовим інженером і не мав формальної освіти. Він почав працювати креслярем у військово-інженерному бюро, коли був зовсім молодим.

У Костянтина Мельникова не було формальної освіти, але він кілька років самостійно вивчав архітектуру, перш ніж став учнем двох відомих архітекторів, Віктора Гартмана і Миколи Коллі.

1898 року Костянтин Мельников здобув першу премію на міжнародному конкурсі, який проводила Московська міська управа, на проєкт нової будівлі для Москви.

Потім він жив у Швейцарії та Франції, перш ніж повернутися в Росію. Там він брав участь у відновленні Москви після революції, зокрема в роботах на кремлівських стінах (їх було знесено), викладав у низці шкіл, зокрема й у своїй.

У 1918 році Костянтин Мельников був призначений головним архітектором Москви.

У 1922 році він став один із перших професорів архітектури Московського архітектурного інституту. Серед відомих робіт Костянтина Мельникова: Він отримав нагороди за свою роботу в 1924, 1934 і 1954 роках. Він помер у Москві 2 травня 1955 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *